Logo LAMAinDiab
  • O projekcie
  • Dla pacjenta
    • Skrining
    • Badanie kliniczne
    • Dokumenty do pobrania
    • Informacja RODO
  • Nasz zespół
  • Zapisz się!
  • Kontakt
Zaloguj
Strona główna
O projekcie
Dla pacjenta
Skrining
Badanie kliniczne
Dokumenty do pobrania
Informacja RODO
Nasz zespół
Zapisz się!
Kontakt
Zaloguj

Opis skriningu

Celem skriningu jest określenie częstości występowania ADHD u dzieci z cukrzycą typu 1 (T1D). Dodatkowymi celami jest ocena zależności między występowaniem ADHD a kontrolą metaboliczną cukrzycy, a także określenie szczególnych potrzeb pacjentów, u których ADHD współistnieje z cukrzycą typu 1.

Skrining skierowany jest do Dzieci w wieku 8-16 lat chorujących na cukrzycę typu 1 od co najmniej roku i ich Rodziców/Opiekunów. Mogą skorzystać z niego wszyscy pacjenci spełniający powyższe kryteria zamieszkujący terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posługujący się językiem polskim w stopniu komunikatywnym.

Pacjenci, którzy wezmą udział w badaniu oraz ich Rodzice/Opiekunowie przejdą bezpłatne badania przesiewowe w kierunku występowania u Dziecka ADHD (ang. attention-deficit hyperactivity disorder, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). U pacjentów, u których na podstawie badania przesiewowego zostanie wysunięte podejrzenie ADHD, zostaną dodatkowo skonsultowani przez psychologa oraz specjalistę lub rezydenta w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Badanie ma na celu scharakteryzowanie trudności dziecka, ewentualne postawienie rozpoznania ADHD, jeśli dziecko spełnia kryteria diagnozy, oraz udzielenie wskazówek dotyczących dalszej opieki.

Kryteria skriningu

Jeżeli u Dziecka nie będzie możliwe jednoznaczne postawienie diagnozy ADHD, otrzyma ono zalecenia dotyczące dalszej diagnostyki. U Dzieci, u których nie rozpoznano ADHD możliwy będzie ponowny udział w badaniu po upływie 12 miesięcy.

Wszyscy pacjenci, którzy wezmą udział w badaniu, otrzymają zaświadczenie z wynikami przeprowadzonych badań.

Harmonogram skriningu:

Marzec 2022
Rozpoczęcie skriningu i rekrutacji

  • Wręczenie ulotek pierwszym zainteresowanym w Ośrodkach
  • Kontakt z zainteresowanymi
  • Pierwsze telekonsultacje psychologiczne.

Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się również poprzez formularz dostępny w zakładce Zapisz się!.

Kwiecień 2022 - Styczeń 2025
Kontynuacja skriningu

Utrzymywanie aktywnej rekrutacji, wizyt psychologicznych online i stacjonarnych oraz psychiatrycznych telewizyt diagnostycznych.

Luty 2025
Zakończenie skriningu

Odbycie się ostatnich konsultacji psychologicznych i telewizyt psychiatrycznych.

Marzec 2022 - Rozpoczęcie skriningu - rekrutacja:

Wręczenie ulotek z informacją pierwszym potencjalnym zainteresowanym w Ośrodkach, kontakt z zainteresowanymi oraz pierwsze telekonsultacje psychologiczne. Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się również poprzez Formularz dostępny w zakładce "Zapisz się!".

Kwiecień 2022 - Styczeń 2025 - dalsza aktywna rekrutacja, wizyty psychologiczne online oraz stacjonarne, telewizyty diagnostyczne (psychiatryczne).

Do każdego Dziecka i ich Rodzica/Opiekuna, który zostawi swoje dane kontaktowe w Ośrodku lub poprzez Formularz zadzwoni psycholog, aby udzielić szczegółowych informacji o badaniu oraz umówić się na telekonsultację.

Podczas telekonsultacji psycholog porozmawia zarówno z Dzieckiem, jak i Rodzicem/Opiekunem i wypełni skrócony kwestionariusz Conners 3 - narzędzie przesiewowe do diagnozowania ADHD.

Jeżeli u Państwa Dziecka wystąpi podejrzenie ADHD na podstawie telekonsultacji, zaprosimy na wizytę stacjonarną do Ośrodka prowadzącego (jeżeli nie należą Państwo do żadnego z wymienionych na stronie Ośrodków zaprosimy na tę wizytę do SP ZOZ CSK UM w Łodzi). Podczas tej konsultacji psycholog zbierze od Państwa i Dziecka pełen wywiad i wypełni dodatkowe kwestionariusze diagnostyczne.

Następnie, pacjenci z podejrzeniem ADHD będą mogli odbyć telewizytę u specjalisty/rezydenta w dziedzinie psychiatrii i młodzieży.

Badanie ma na celu scharakteryzowanie trudności dziecka, ewentualne postawienie rozpoznania ADHD, jeśli dziecko spełnia kryteria diagnozy, oraz udzielenie wskazówek dotyczących dalszej opieki.

Opisane powyżej wizyty odbywać się będą równolegle dla kolejnych pacjentów- to oznacza, że przez Formularz można zgłosić się można w każdej chwili, nawet jeżeli w Ośrodku nie wyrazili Państwo wstępnej zgody.

Czas uczestnictwa jednego pacjenta w badaniu w zależności od niezbędnych etapów wyniesie od tygodnia do miesiąca.

Luty 2025 - zakończenie skriningu - ostatnie konsultacje psychologiczne i telewizyty psychiatryczne.

FAQ

Czy moje Dziecko może wziąć udział w badaniu, jeżeli Jego Ośrodek nie jest zaznaczony na mapie?

Tak, wystarczy zgłosić się przez Formularz dostępny w zakładce "Zapisz się!". Pierwsze wizyty odbywają się zdalnie, jednak jeżeli u Państwa Dziecka na podstawie badań przesiewowych zostanie wysunięte podejrzenie ADHD zaprosimy Państwa na wizytę stacjonarną do Łodzi, jako Ośrodka głównego badania

Czy udział w badaniu kosztuje?

Nie, udział w każdej części badania jest bezpłatny.

Czy jeżeli zgłoszę Dziecko do udziału w badaniu i wyznaczę termin telekonsultacji, a później nie będziemy mogli jej odbyć, mamy możliwość ponownego skorzystania z badania?

Tak, zostanie wtedy w porozumieniu z Państwem wyznaczony nowy termin telekonsultacji. Próba kontaktu odbędzie się jednak tylko 3 razy, po tym czasie udział w badaniu będzie można wziąć dopiero za 12 miesięcy.

Czy jeżeli u mojego Dziecka podczas skriningu zostanie zdiagnozowane ADHD będzie musiało wziąć udział w dalszych etapach badania?

Nie, zgoda na udział w skriningu obejmuje wyłącznie tę część badania. Pacjenci ze zdiagnozowanym ADHD zostaną zaproszeni do dalszej części, ale wymagana jest na nie osobna zgoda, a udział w badaniu jest całkowicie dobrowolny.

Czy moje Dziecko ze zdiagnozowanym ADHD może wziąć udział w skriningu?

Nie, skrining przeznaczony jest dla dzieci, u których do tej pory nie postawiono diagnozy. Może jednak wziąć udział w dalszej części badania, która rozpocznie się w sierpniu 2022r.

Ośrodku zrezygnowałam/em z badania, ale teraz jednak chciałabym/chciałbym z niego skorzystać - czy mogę to zrobić?

Oczywiście, zapraszamy! Prosimy skontaktować się z Ośrodkiem lub wypełnić Formularz w zakładce "Zapisz się!".

Flaga i Godło Polski
Badanie LAMAinDiab finansowane jest ze środków Agencji Badań Medycznych
Logo UMED Łódź